Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Máte problém otehotnieť? Spoznajte príčiny ovplyvňujúce ženskú plodnosť

Prirodzenou túžbou mnohých žien je mať v budúcnosti svoju vlastnú rodinu. Aj keď sa môže zdať, že počatie dieťaťa je veľmi jednoduchou záležitosťou, v súčasnosti sú poruchy plodnosti častým problémom mnohých párov. V polovici prípadov je príčina poruchy plodnosti na strane partnera, kým v druhej polovici na strane partnerky.

To, že vznik nového života je spojený s oplodnením ženského vajíčka počas ovulácie mužskom spermiou, vie každý. Tento proces je však oveľa komplikovanejší. U mužov je veľmi dôležitá kvalita a počet spermií s dostatočnou pohyblivosťou a životaschopnosťou. U žien sú nevyhnutné zdravé a kvalitné vajíčka, ako aj priechodnosť vajíčkovodov a schopnosť oplodneného vajíčka, embrya, uhniezdiť sa v maternici. Rovnako tak je dôležité prispôsobené hormonálne prostredie pre donosenie zdravého dieťatka.

neplodnost u zien

Aké sú teda konkrétne príčiny ženskej neplodnosti?

 

Poruchy ovulácie

Najčastejšieje za neplodnosťou porucha ovulácie, ktorá ovplyvňuje proces uvoľňovania vajíčok z vaječníkov. Patria sem napríklad:

  • hormonálne poruchy, ako je napríklad menštruačný cyklus bez ovulácie, syndróm polycystických ovárií a iné,
  • infekcia pohlavných orgánov,
  • hyperprolaktinémia – stav, pri ktorom máte príliš veľa prolaktínu – hormónu predného laloka hypofýzy, ktorý počas dojčenia vplýva na tvorbu materského mlieka. Pokiaľ je však hyperprolaktinémia zistená pred tehotenstvom, môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je neplodnosť a poruchy menštruačného cyklu,
  • hypertyreóza – príliš vysoká hladina hormónov štítnej žľazy,
  • hypoteraóza – príliš nízka hladina hormónov štítnej žľazy,
  • poruchy príjmu potravy a nízka hmotnosť, spôsobujúce poruchy menštruačného cyklu,
  • príliš namáhavé cvičenie u vrcholových športovkýň, ktoré taktiež spôsobuje poruchy menštruačného cyklu,
  • imunologické príčiny a tvorba protilátok proti spermiám, vajíčkam alebo embryám.

Abnormality maternice alebo krčka maternice

Zahŕňajú aj abnormality krčka maternice, polypy v maternici alebo tvar maternice. Nerakovinové (benígne) nádory v stene maternice môžu spôsobiť neplodnosť blokovaním vajíčkovodov alebo zastavením uhniezdenia oplodneného vajíčka do maternice.

Poškodenie alebo upchatie vajíčkovodu

Tieto príčiny často spôsobuje zápal vajíčkovodu. Ten môže vzniknúť v dôsledku zápalového ochorenia panvy, ktoré je zvyčajne spôsobené pohlavne prenosnou infekciou, endometriózou alebo zrastmi.

Endometrióza

Dochádza k nej vtedy, keď endometriálne tkanivo rastie mimo maternice, môže ovplyvniť funkciu vaječníkov, maternice a vajíčkovodov.

Primárna ovariálna insuficiencia

Inak povedané aj skorá menopauza je stav, keď vaječníky prestanú fungovať a menštruácia sa skončí pred dosiahnutím 40. roku života. Hoci príčina často nie je známa, určité faktory sú spojené s ranou menopauzou, vrátane chorôb imunitného systému, určitých genetických stavov (napr. Turnerov syndróm), po ožarovaní alebo po chemoterapii.

Panvové zrasty

Sú topásy zjazveného tkaniva, ktoré sa môžu vytvoriť po infekcii panvy, apendicitíde, endometrióze alebo brušnej či panvovej operácii.

Rakovina a jej liečba

Rakovina, a predovšetkým nádory reprodukčného systému, taktiež môžu ovplyvniť plodnosť. Okrem toho na plodnosť vplýva aj samotná liečba, chemoterapia či rádioterapie1.

Aké sú príčiny mužskej neplodnosti?

Ako sa už spomenuli, zhruba v 50% prípadov je problém s otehotnením na strane muža. Pokiaľ chcete zistiť o mužskej neplodnosti viac, prečítajte si náš článok o príčinách, rizikových faktoroch a prevencii mužskej neplodnosti.

Kedy pri problémoch s otehotnením navštíviť gynekológa?

Pokiaľ sa pri pravidelnom styku snažíte otehotnieť dlhšie ako jeden rok, je ideálne ihneď navštíviť svojho gynekológa. V prípade, ak máte viac ako 35 rokov a snažíte sa otehotnieť šesť mesiacov alebo dlhšie, taktiež by ste sa mali objednať na gynekologické vyšetrenie. Okamžitá návšteva lekára je odporúčaná v prípade, že máte viac ako 40 rokov, váš menštruačný cyklus je nepravidelný, vaša menštruácia bolestivá alebo ak vám bola diagnostikovaná endometrióza.

Aké sú rizikové faktory ženskej neplodnosti?

vek, dospievanie

Vek:

Plodnosť žien postupne klesá s vekom, najmä od polovice 30. rokov, a rýchlo klesá po 37. roku života. Neplodnosť u starších žien je spôsobená najmä nižším počtom a kvalitou vajíčok alebo aj pridruženými zdravotnými problémami, ktoré ovplyvňujú plodnosť.

uzivanie tabaku

Užívanie tabaku:

Fajčenie tabaku alebo marihuany ktorýmkoľvek z partnerov môže znížiť pravdepodobnosť otehotnenia. Fajčenie tiež znižuje možnú účinnosť liečby plodnosti. Potraty sa častejšie vyskytujú u žien, ktoré sú fajčiarky.

uzivanie alkoholu

Užívanie alkoholu:

Pre ženy neexistuje bezpečná úroveň užívania alkoholu počas počatia alebo tehotenstva. Užívanie alkoholu môže prispieť k neplodnosti.

nadvaha

Nadváha:

Neaktívny životný štýl a nadváha zvyšujú riziko neplodnosti a ďalších zdravotných komplikácií počas tehotenstva.

podvaha

Podváha:

Medzi ženy ohrozené problémami s plodnosťou patria tie, ktoré majú poruchy príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia, a tiež tie, ktoré držia veľmi nízkokalorickú alebo obmedzujúcu diétu.

problemy s cvicenim

Problémy s cvičením:

Nedostatok pohybu prispieva k obezite, ktorá zvyšuje riziko neplodnosti. Avšak platí to aj naopak – vyčerpávajúce nadmerné cvičenie môže rovnako vplývať negatívne a spôsobiť poruchy ovulácie.

Plodnosť môžete podporiť zmenou životného štýlu

Ideálnym spôsobom, ako napomôcť plodnosti, je úprava životného štýlu: vyhýbajte sa nikotínu, alkoholu a iným návykovým látkam. Obmedzte príjem kofeínu, vyhýbajte sa extrémom v hmotnosti, zaraďte do svojho plánu pravidelnú fyzickú aktivitu a zvýšte príjem vitamínov a minerálov. Okrem toho je odporúčané vyhýbať sa nočným smenám v práci, nakoľko pravidelná práca v nočných hodinách narúša produkciu hormónov2. Ako upraviť stravovanie?

1.Prijímajte stravu s vysokým obsahom antioxidantov

Potraviny ako ovocie, zelenina, orechy a obilniny sú plné prospešných antioxidantov. Obsahujú napríklad vitamín CE, kyselinu listovú (folát), zinok, betakaroténluteín. Tieto antioxidanty zlepšujú plodnosť nielen u žien, ale aj mužov. Deaktivujú voľné radikály v tele, ktoré môžu poškodiť spermie alebo vajíčka a zvyšujú mieru implantácie a tehotenstva.  Vysokým zdrojom antioxidantov sú aj vlašské orechy, ktoré rovnako zvyšujú kvalitu spermií.

2. Jedzte väčšiu porciu jedla na raňajky, malú porciu na večeru a vyhýbajte sa príjmu trans nasýtených mastných kyselín

Aj keď sme túto radu už určite počuli, má svoj význam aj vo zvyšovaní plodnosti. Vyšší príjem kalórií v ranných hodinách v kombinácii s nižším príjmom kalórií vo večerných hodinách napomáha správnemu fungovaniu hormonálneho systému. Okrem toho je dôležité znížiť príjem trans nasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú napríklad v margarínoch, vyprážaných jedlách a spracovaných produktoch. Viaceré štúdie preukázali, že vysoký príjem trans mastných kyselín vplýva negatívne na inzulínovú citlivosť, a tým zvyšuje riziko neplodnosti.

3. Jedzte viac vlákniny

Vláknina patrí do skupiny polysacharidov, ktoré sú pre človeka nestráviteľné. Úlohou rozpustnej vlákniny je podpora metabolizmu tukov, a tiež navodenie pocitu sýtosti. Hlavnou funkciu nerozpustnej vlákniny je mechanické čistenie čreva od zbytkov potravy. Okrem toho niektoré štúdie tiež poukazujú na význam vlákniny v odstraňovaní prebytočných hormónov a udržaní fyziologických hladín cukru. Zvýšenie príjmu vlákniny je spojené so znížením ovulačnej neplodnosti. Zdrojom vlákniny je predovšetkým surové ovocie a zelenina, obilniny či strukoviny.

4. Vymeňte zdroje bielkovín

Vhodným prostriedkom zvyšovania plodnosti je aj nahradenie niektorých živočíšnych bielkovín, akými sú napríklad mäso, ryby, vajcia, za zdroje rastlinných bielkovín, akými sú fazuľa, orechy alebo semená.

5. Príjem prírodných doplnkov stravy

V prírodnej medicíne sa odporúča užívať včeliu materskú kašičku, ktorá podporuje v ženskom aj mužskom organizme správnu funkciu hormónov, a tým prispieva k úspešnému otehotneniu. Obsahuje aminokyseliny, vitamíny a bielkoviny, podporujúce tvorbu a aktivitu hormónov, ktoré pozitívne vplývajú na ženský cyklus a dozrievanie vajíčok. K ďalším prírodným doplnkom patrí napríklad maca peruánska alebo včelí propolis3.

Okrem spomenutých rád netreba zabúdať aj na fakt, že i nadmerný stres je jedným z rizikových faktorov neplodnosti. Dbajte preto aj na svoje mentálne zdravie a hovorte so svojím partnerom o týchto problémoch otvorene.

Podporte plodnosť tými správnymi doplnkami

Pripravili sme pre vás výber doplnkov s obsahom látok, ktoré môžu priaznivo vplývať na ženskú aj mužskú plodnosť. Všetky vám doručíme s expres dopravou.

doplnky na plodnost

Zdroje použité v článku:

[1] Infertility. 2021. In: mayoclinic.org [online]. 01.09.2021 [cit. 28.10.2022] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/symptoms-causes/syc-20354317
[2] ELLIS RF. How to boost your fertility. In: webmd.com[online]. 18.012.2017 [cit. 28.10.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/baby/features/8-ways-to-boost-your-fertility
[3] BROWN MJ. 16 Natural ways to boost fertility. In: healthline.com [online]. 13.08.2020 [cit. 28.10.2022] Dostupné z https://www.healthline.com/nutrition/16-fertility-tips-to-get-pregnant

Neprehliadnite